Zastosowanie wykrojników w produkcji

Wykrojniki są powszechnie używane w szeroko pojętej poligrafii i znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi produkcji. Czy to będzie proste sztancowanie papieru do wydruku książek, wyprodukowanie opakowania z przygotowanymi zgięciami czy produkcja skomplikowanej uszczelki do maszyny, wykrojnik musi cechować się odpowiednimi parametrami i być wykonany precyzyjnie według przygotowanego wcześniej projektu.

Budowa wykrojnik płaskiego

wykrojniki płaskieJednymi z najczęściej stosowanych są wykrojniki płaskie służące do wykrawania szerokiej palety artykułów, dla niemal wszystkich branż. Proces produkcji danego artykułu przy użyciu wykrojnika będzie na tyle płynny i bezawaryjny, na ile precyzyjnie będzie wykonany wykrojnik. Wykonany według danego projektu graficznego wykrojnik może się składać, poza elementem mocującym, np. płyty drewnianej, z trzech rodzajów linii na krawędzi stycznej z wykrawanym surowcem. Najpowszechniejszą i najoczywistszą są krawędzie tnące, które pod wpływem siły nacisku prasy na wykrojnik, mają zadanie przeciąć całkowicie surowiec. Drugim rodzajem krawędzi są tak zwane „bigi”, czyli krawędzie nagniatające, które przy styczności z surowcem mają za zadanie ułatwić zgięcie w danym miejscu gotowego produktu. Najczęściej możemy spotkać takie linie przy produkcji opakowań różnego rodzaju, które muszą następnie być złożone do wymaganego kształtu. Ostatnim rodzajem krawędzi, którymi cechują się wykrojniki płaskie i których działanie możemy obserwować na powszechnie dostępnych towarach, są krawędzie perforujące, czyli dziurkujące. Są one naprzemiennym układem noży i tępych, zaokrąglonych krawędzi, stosowanymi na przykład przy produkcji kuponów do odrywania.

Zastosowanie wykrojników w przemyśle jest trudne do przecenienia i są one jednym z niezbędnych elementów produkcji wielu artykułów specjalistycznych, jak i tych powszechnego użycia. Wymóg wysokiej jakości wykonania wykrojnika oraz konieczność precyzyjnego odzwierciedlenia projektu sprawiają, że produkcja wykrojników to bardzo wymagające zadanie.