Uniwersalność siłowników pneumatycznych

W każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje się rozmaite urządzenia mechaniczne. Działają one na różnych zasadach, jednak łączy je jedna prosta zasada – mają być niedrogie oraz generować jak najmniejsze koszta związane z ich eksploatacją. Dlatego bardzo często liczy się to, w jaki sposób są one zasilane.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

siłowniki pneumatycznePod tym względem najsłabiej wypadają wszelkie silniki zasilane materiałami, takimi jak olej, paliwo czy prąd – przyczyniają się one do wysokości rachunków, jakie dane przedsiębiorstwo musi opłacić każdego miesiąca. Najtańsze w eksploatacji są siłowniki pneumatyczne. Działają one, wykorzystując siłę sprężonego powietrza, które to, jak wiadomo, nic nie kosztuje. Dodatkowym ich atutem jest to, że mogą działać z niemal nieograniczoną siłą parcia – tak naprawdę ich moc jest ograniczona jedynie materiałem, z jakiego są wykonane, dlatego produkowane są one z metali szlachetnych, które odporne są na działanie ogromnej siły wytwarzanego sztucznie ciśnienia. Dlatego właśnie znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle – zasilają one takie urządzenia, jak prasy czy też linie produkcyjne opakowujące gotowy towar. Silniki pneumatyczne dostosowane są do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach – są odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego wykorzystuje się je w przemyśle hutniczym oraz metalurgicznym. Żeby mogły spełniać swoją funkcję produkuje się je z najwyższej klasy materiałów, co zapewnia im możliwość działania wszędzie tam, gdzie potrzebne jest użycie dużej siły ruchu postępowego.

Silniki pneumatyczne kumulują w sobie określoną ilość danego gazu, najczęściej zwykłego powietrza po to, by następnie wypierać tłok, który będzie działał na inną powierzchnię z pożądaną siłą. Służą zarówno do unoszenia przedmiotów, jak i zgniatania ich, na przykład, na złomowisku.