Rodzaje rolek do bram

Odpowiednie zamontowanie bramy przesuwnej na swojej posesji, wiąże się z wybranym odpowiednich wózków i dopasowaniem ich do prawidłowego rozmiaru szyn bramy. Niezbędny do tego będzie wybór określonej liczby rolek wózka, które odpowiadają za przesuwanie się bramy po szynie. W poniższej publikacji opisze za co odpowiadają rolki wózka, jakie są ich rodzaje oraz które najlepiej zakupić, aby były sprawne i praktyczne.

Które rolki wybrać?

Rolki do bramy przesuwnejPierwszym i najważniejszym zadaniem rolek wózków montowanych na szynach bram przesuwnych, jest utrzymanie masy bramy na jej łożyskach. Im większa liczba rolek w wózku, tym cięższa i dłuższa brama będzie mogła się przesuwać po szynach. Rolki do bramy przesuwnej odpowiadają również za hałas, który tworzy się przy pracy bramy. Jeżeli wybierzemy rolki tworzywowe, znacząco zniwelujemy nieprzyjemne dźwięki wydawane przez bramę. Stosowane są one w przypadku lekkich i krótkich bram, nie przekraczających swoja masa 200 kg. Zazwyczaj są to bramy strzegące zwykłych posesji domowych, gdzie cisza i spokój to zdecydowanie kluczowe czynniki. Drugim rodzajem rolek są rolki metalowe. Duża zaleta tych rolek jest ich olbrzymia nośność. Rolki metalowe 3 rolkowe, wstanie są unieść bramy o łącznej masie do 300 kg. Rolki metalowe 5 rolkowe, bramy o wadze nawet do 500 kg, a 7 rolkowe, przekraczające 700 kg. Wiążę się to niestety z olbrzymim hałasem, produkowanym przy obcieraniu metalowych rolek o metalowy profil bramy. Tego typu bramy montowane są tylko przez duże firmy przemysłowe, chroniące dużych obszarów i własności.

Istnieją oczywiście bramy jeszcze większe, dłuższe i bardziej masywne. Do tego bram potrzebne są jednak wózki produkowane jedynie na zamówienie. Są to wózki o zwiększonej liczbie rolek i wzmocnionej nośności. Są to bramy, które swoja łączną masa potrafią przekroczyć nawet tonę a długością 10 m. Adekwatne szyny do tego rozmiaru wózków, to szyny o rozmiarach 90x90x6 mm a nawet większe.