Odpowiednie karmy dla królika

Naturalna dieta królików jest oparta na sianie, roślinach zielonych i wodzie. Musimy pamiętać, że nasze zwierzę musi mieć stały dostęp do pożywienia i wody. Z powodu specyficznych procesów trawiennych układ pokarmowy królika powinien być stale wypełniony. Nasze króliki zawsze coś żują.

Polecana karma dla królików

karma dla królikaPodstawą diety jest siano. Można im je podawać w dowolnych ilościach. Zawiera ono dużo włókna, które wspomaga procesy trawienne i pomaga w przesuwaniu się treści pokarmowej. Siano działa również ścierająco na zęby, co zmniejsza możliwość przerostu siekaczy. Pomaga też pozbyć się sierści nagromadzonej w układzie trawiennym po codziennej toalecie zwierzęcia. Gotowa karma dla królika jest dobrym rozwiązaniem. Granulat zawiera wszelkie potrzebne mikroelementy i minerały. Jest to rozwiązanie nie tylko zdrowe, ale też wygodne i ekonomiczne. Powinniśmy wybierać granulaty naturalne, składające się z produktów spotykanych w diecie królików – w granulacie będą to najczęściej skompresowane siano, otręby, ziarna i lucerna. Pamiętajmy, że granulat jest bardziej kaloryczny niż siano. W tym wypadku tylko króliki młode powinny mieć do niego nieograniczony dostęp. Dorosłe zwierzęta powinniśmy karmić dwa – trzy razy dziennie. Do diety naszego królika możemy śmiało włączyć świeże warzywa. Najlepszym wyborem będzie ogórek lub jabłko. Pamiętajmy, żeby nie podawać mu pora, cebuli czy czosnku. Powodują one niebezpieczne dla zwierzęcia wzdęcia.

Nasze zwierzęta nie powinny jeść również kapusty. Podawanie kapusty to często spotykany błąd żywieniowy. Kapusta powoduje wzdęcia. Możemy podawać zwierzęciu w ograniczonych ilościach orzechy. Zbyt duża ich ilość w diecie może prowadzić do otyłości. Pamiętajmy tylko, że zielona otoczka orzechów włoskich jest silnie trująca dla naszych pupili.