Na czym polega leczenie narkomanii?

W uzależnienie od narkotyków popada mniej ludzi, niż w alkoholizm, co jednak nie oznacza, iż ten nałóg jest mniej groźny. Nic bardziej mylnego, bowiem statystyki pokazują, że ludzie pod wpływem narkotyków częściej targną się na swoje życie, a także nie mają skrupułów w dokonywaniu przestępstw. 

Ośrodki odwykowe dla uzależnionych od narkotyków

leczenie narkomanii - ośrodkiDzisiejsze prawodawstwo zrównuje dopalacze z narkotykami, co jest bardzo słusznym posunięciem. Bowiem są to substancje, które mogą spowodować w organizmie i psychice największe szkody. Wszak substancje, z jakich się składają oraz stosowane domieszki to często części składowe detergentów, czy domowej chemii. Przyjmowanie takich substancji nie tylko wyniszcza mózg, ale również całe ciało. Psychika takiej osoby również jest zdruzgotana. Natomiast na to, by nieść pomoc nigdy nie jest za późno. Najważniejsza jest jednak szczera chęć i wola wyrażona przez osobę uzależnioną, bowiem wtedy, nadzieja na sukces terapii, jest dużo większa. Jeżeli interesuje nas leczenie narkomanii – ośrodki odwykowe są najlepszym rozwiązaniem. Tam bowiem, pacjent najpierw zostaje poddany odtruwaniu organizmu, a dopiero potem przechodzi się do właściwej terapii. Są one prowadzone przez doświadczonych psychoterapeutów, którzy zajmują się tak terapią grupową, jak i indywidualną. Czas trwania podstawowego leczenia to najczęściej czternaście dni, jednak istnieje możliwość jej przedłużenia, jeśli osoba uzależniona wyrazi wolę pozostania w ośrodku i kontynuowania terapii. 

Dla osób uzależnionych, właściwa terapia to często jedyny i zarazem ostatni sposób, by wyjść na prostą. Decyzja o podjęciu leczenia na pewno nie jest łatwa, ale jej skutki są warte każdego wysiłku. Bowiem życie bez nałogu, w którym zaczyna się doceniać świat, to najlepsze, co może się przytrafić.