Jak usunąć wykwity wapienne?

Podjazd pod naszym domem powinien być zbudowany z trwałych materiałów, a ponadto dobrze się prezentować. Dostępnych jest wiele możliwości estetycznego przystrojenia podjazdu pod naszym domem. Do jednego ze sposobów aranżacji podwórka należy położenie kostki brukowej pod domem. Jednak po pewnym czasie mogą się zacząć na niej pojawiać się wykwity wapienne.

Płyny do usuwania wykwitów wapiennych

wykwity wapienne na kostceKostka brukowa na podjeździe to bardzo uniwersalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni pod domem. Jest ona wykonana z betonu. Po pewnym czasie, wsutek naturalnych procesów, na powierzchni kostki pojawiają się wykwity wapienne, które są powiązane z procesem twardnienia betonu, który jest reakcją na szkodliwe warunki pogodowe. Na rynku dostępne są do kupienia substancje i płyny, dzięki którym pozbędziemy się nieestetycznego nalotu. Specjalne preparaty rozpyla się nad kostką za pomocą opryskiwacza, a następnie szczotką przejeżdża się po strukturze kostki. Wykwity wapienne na kostce brukowej najczęściej pojawiają się po krótkim czasie od ułożenia ich na podjeździe i mogą także samoistnie zniknąć. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, możemy właśnie wspomóc się w walce z nimi, wymienionymi wyżej substancjami. Preparaty te są silnie skoncentrowane, dlatego też niekiedy trzeba je rozcieńczyć przed użyciem. Nie należy z nich korzystać w trudnych warunkach pogodowych, a przede wszystkim wtedy kiedy pada. Należy także się zabezpieczyć, ubierając odzież ochronną – przede wszystkim rękawiczki i gogle. Substancje te mogą bowiem działać drażniąco na skórę i oczy.

 

Wykwity wapienne na bruku to naturalnie występujące zjawisko, które także jest w stanie z czasem samoistnie przeminąć. Kiedy tak się nie dzieje, można chwycić za silniejszy orenż – płyny chemiczne. Przy ich używaniu należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności.