Jak powstaje film?

Jedną z najbardziej popularnych rozrywek, z których korzystamy, gdy potrzebujemy chwili wytchnienia po ciężkim dniu, jest dobry film. Dostarcza nam mnóstwo emocji przy jednoczesnym odpoczynku. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad produkcją filmu od wewnątrz, która trwa miesiącami, w zamian za zapewnienie nam niecałych dwóch godzin ciekawych akcji. 

Jak wygląda produkowanie filmów?

produkcja filmowaKażdy z nas ma swoje preferencje kinowe. Jedni z nas wolą komedie, inni horrory, a jeszcze inni dramaty. Jedni lubią chodzić do kina, a inni oglądać w domu. Niezależnie od jego rodzaju – żeby trafił na nasz ekran, ktoś musi się dużo napracować. Produkcja filmowa zaczyna się od scenariusza, który tworzony jest przez scenarzystę. Może być on wyobraźnią scenarzysty, lub fabułą dzieła literackiego. W nim zawarte są wszystkie akcje, dialogi, oraz charakterystyka postaci. Na jego podstawie tworzony jest scenopis, który opisuje dokładnie wszystkie sceny. Scenograf odpowiada bezpośrednio za miejsce, w którym sceny będą się odbywały. W związku z tym, współpracuje on ściśle z projektantami wnętrz. Jedną z najważniejszych osób w zespole jest reżyser. Odpowiada on niemal za całą produkcję. Nadzoruje pracę całego zespołu na planie filmowym. Poza wymienionymi pracownikami, przy produkcji filmu nie może zabraknąć aktorów, charakteryzatora, kostiumografa, operatora filmowego, osób odpowiedzialnych za oświetlenie. Nie można zapomnieć oczywiście o producencie. Jest on najważniejszą osobą, bez którego produkcja filmowa nie mogłaby się odbyć. Pokrywa on wszystkie koszty produkcji filmowej od a do z, włącznie z opłaceniem wszystkich osób, pracujących przy filmie. 

W dzisiejszych czasach bardzo często oglądamy filmy poprzez dostęp do serwisów internetowych, lub płyt DVD, za pomocą mobilnych urządzeń (laptop, tablet, smartfon). Niestety, podczas takiego oglądania wiele szczegółów ciężkiej pracy pracowników filmowych jest dla nas niezauważalna. Żeby film dostarczył nam maks wrażeń powinniśmy oglądać go za pomocą większego telewizora, z odpowiednim nagłośnieniem, lub wybrać się do kina.