Badanie nasienia przed wykonaniem sztucznej inseminacji

Zdarza się, że hodowcy bydła narzekają na niepowodzenie sztucznej inseminacji. Oczywiście może się tak zdarzyć, że inseminacja zostanie wykonana niepoprawnie, ale częściej problem leży zupełnie gdzie indziej. Każdy hodowca powinien zdecydować się na dokładne badanie pobranego nasienia.

Mikroskopowa ocena morfologii (budowy) plemników

nasienie buhajówZazwyczaj hodowcy bydła mają własne buhaje, od których pobierane jest nasienie. W trakcie pobierania do nasienia nie może dostać się woda, która powoduje zabicie plemników (będą one niezdolne do zapłodnienia). Badanie nasienia może zostać wykonane przez lekarza weterynarii, a potrzebny jest do tego tylko mikroskop. Takie badanie nie trwa długo, a przynajmniej pozwala ocenić żywotność oraz morfologię plemników. Najpierw ogląda się samo nasienie – ważna jest jego konsystencja, zabarwienie, obecność ciał obcych. Takie nasienie buhajów, które zawiera krew, mocz, ropę, ma nieprzyjemny zapach, kolor, na pewno nie nadaje się do przeprowadzenia sztucznej inseminacji. Następnie należy wykonać preparaty mikroskopowe z nasienia. Najlepiej z jednej próbki wykonać kilka preparatów, by mieć pewność, że nasienie zostało dobrze zbadane. Kroplę nasienia nanosi się na szkiełko podstawowe, a na niej umieszcza się szkiełko nakrywkowe. Później obserwuje się plemniki pod małym i dużym powiększeniem. Pod małym powiększeniem można sprawdzić, jaka jest ruchliwość plemników i czy poruszają się one falowo.

Pod dużym powiększeniem sprawdza się już budowę, czyli morfologię plemników. Należy ocenić, czy nie posiadają one żadnych wad genetycznych. Niektóre wady sprawiają, że nasienie nie jest w stanie doprowadzić do zapłodnienia np. brak główki, podwójna główna plemnika, brak odpowiednio wykształconych witek. Dopiero po badaniu mikroskopowym można przeprowadzić sztuczną inseminację.