Usługi administrowania nieruchomościami

Jedna z krakowskich instytucji badawczych wykonała szerokie badania na temat rynku usług dla wspólnot mieszkaniowych. Badania miały na celu określenie kierunków rozwoju rynku nieruchomości w Krakowie. W badaniach wzięli udział lokatorzy, właściciele nieruchomości, firmy działające w branży zarządzania nieruchomościami. 

Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi

administrator wspólnoty mieszkaniowej krakówJedna z części badań dotyczyła rozwoju wspólnot mieszkaniowych. W dużym mieście, jakim jest Kraków wspólnot mieszkaniowych cały czas przybywa. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ. Najważniejszymi są: uregulowania prawne oraz rozwój budownictwa mieszkalnego w dużych miastach. Rynek usług dla wspólnot mieszkaniowych także bardzo dynamicznie się rozwija. Administrator wspólnoty mieszkaniowej może być osobą prawną lub osobą fizyczną. Zgodnie z polskimi uregulowaniami prawnymi wspólnota mieszkaniowa może wybrać zarządcę na zgromadzeniu wspólnoty lub zlecić zarządzanie zewnętrznej firmie. Administratorzy wspólnot mieszkaniowych są to w przeważającej liczbie firmy. Większość wspólnot mieszkaniowych zleca zarządzanie nieruchomością zewnętrznej firmie. Zgodnie z wynikami badań administrator wspólnoty mieszkaniowej to zawód interdyscyplinarny. Dla osób wykonujących zawód jakim jest administrator wspólnoty mieszkaniowej Kraków jest miastem, w którym ofert pracy jest najwięcej. Wiele firm z branży poszukuje pracowników i są w stanie zatrudnić ich od zaraz. 

Administratorzy wspólnot mieszkaniowych są to osoby pracujące na umowie zlecenie lub prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby decydujące się na wykonywanie tego zawodu to osoby z wykształceniem wyższym ekonomicznym lub technicznym. Wielu z nich trafiło do zawodu korzystając z ofert praktyk lub staży.