Naturalne sposoby na menopauzę

Menopauza, znana inaczej klimakterium, najczęściej dotyka kobiety w wieku 45-55 lat. Może jednak wystąpić wcześniej lub później. Nie ma reguły. Zgodnie z danymi statystycznymi Polki najczęściej przechodzą klimakterium w wieku 49 lat. Następuje wtedy ustanie cyklu miesiączkowego. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy takie jak uderzenia gorąco, nerwowość, kłopoty ze snem i kołatanie serca.

Oto kilka sposobów na objawy menopauzy

sposób na menopauzęTen naturalny proces fizjologiczny towarzyszy nam od zawsze. Nic więc dziwnego, że nasze prababki odkryły sposoby, by radzić sobie z menopauzą. Są to najczęściej rozwiązania dostępne do każdego, nie mające nic wspólnego z zastępczą terapią hormonalną. Nie każda kobieta może z niej skorzystać, warto więc przyjrzeć się tym rozwiązaniom. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań na uderzenia gorąca jest napar z goździków. Reguluje on ciepłotę ciała pomagając nam ją kontrolować. Kolejny sposób na menopauzę, a dokładniej na jeden z jej objawów jakim jest drażliwość, jest olejek z szałwii. Można go zażywać w kroplach lub wcierać w skórę. Pomaga regulować nastrój i działa uspokajająco. Menopauzie często towarzyszy wzrost wagi. Warto więc zadbać o aktywność fizyczną. Spacery z kijkami, z psem, jazda rowerem – wszystko to może nam pomóc również rozładować napięcie. Musimy wzbogacić dietę w warzywa i owoce, produkty bogate w wapń, witaminę D i K, powinniśmy też ograniczyć spożycie kawy, żeby nie narażać się na niebezpieczne skoki ciśnienia.

Menopauzie często towarzyszą kłopoty ze snem. Budzimy się często albo w ogóle nie możemy zasnąć. To również powoduje zwiększoną drażliwość w ciągu dnia. Rozważmy picie przed snem herbaty z melisy lub naturalne środki z apteki zawierające kozłek lekarski, melisę lub szyszki chmielu.