Rozważania o medalach sportowych

Celem każdego sportowca powinno być trofeum o jak najwyższej klasie. Im rzadziej rozgrywany turniej, tym cenniejszy jest triumf. Nagrody za odniesione sukcesy są różne: puchary, medale, pasy, itp. Najbardziej popularne z powyższych są bez wątpienia medale. Taka pamiątka może stanowić zarówno główną ozdobę kolekcji, jeśli pochodzi ona z, np. Olimpiady, ale może też być uzupełnieniem poważniejszych trofeów.

Czym charakteryzuje się medal sportowy?

medale sportoweKażdy widział w swoim życiu medal. Czy to w telewizji oglądając uwielbianych sportowych herosów, czy to na żywo biorąc udział w lokalnych zawodach, czy to po prostu zakupując medal do swojej kolekcji albo dla swoich podopiecznych. Medale sportowe są małe, poręczne, stosunkowo tanie, klasyczne. Jakość wykonania różni się w zależności od rangi wydarzenia za które nadawany jest medal. W dzisiejszych czasach odchodzi się powoli od wykonywania medali w całości ze złota. Teraz szlachetny kruszec znajduje się tylko na powierzchni medalu. Większość budżetowych medali wykonuje się z barwionego plastiku. Nieco bardziej ambitne są złożone z lekkich i tanich metali, takich jak, np. aluminium. Początkowo medale przyznawano za osiągnięcia sportowe, teraz jednak można je otrzymać za osiągnięcia w konkursach innych dziedzin takich jak gospodarka, ekonomia, czy nauki humanistyczne. Nie należy jednak mylić medali z orderami, które są starsze i nadal bardziej prestiżowe.

Podsumowując, zdobycie medalu może stanowić najważniejsze osiągnięcie w życiu, jego zwieńczenie. Przechowywany medal, taki drobny i niepozorny będzie przypominał o osiągniętych sukcesach, przywoła przyjemne wspomnienia. W razie porażki, mimo nie zdobycia medalu można otrzymać cenną nauczkę o pokorze. Czasem jednak dostaje się medale pocieszenia, które przypominają nam o tej nauczce.