Sprawdzony nawóz dolistny do kukurydzy

Kukurydza jest rośliną o wysokich potrzebach nawozowych. Niestabilność mikro i makro elementów skutkuje stratami plonów w tej roślinie. Podstawową zasadą zapłodnienia dolistnego jest jego stosowanie zapobiegawcze, a nie objawowe. Fosfor jest istotnym składnikiem w uprawie kukurydzy. Niestety, dawka nawozu używana przez rolników jest często niewystarczająca.

Jaki nawóz do kukurydzy stosować?

nawóz do kukurydzy dolistnyObjawy niedoboru obejmują zahamowanie wzrostu ostrza liści i ich ciemnoniebiesko-zielony kolor. W przypadku poważnego niedoboru kolor ostrza liści zmienia się na fioletowo czerwony. Ponadto, dochodzi do opóźnionego kwitnienia, słabego tworzenia się kolb i deformacji. Warto także wiedzieć, że nawóz do kukurydzy dolistny powinien również zawierać cynk. Jest to mikroelement, którego niedobór skutkuje rozległym białym przebarwieniem po obu stronach nerwu centralnego liścia, zaczynającym się u korzenia liścia i zazwyczaj nie osiągającym wierzchołka. Przebarwienia występują również w pozostałych nerwach. Inne objawy to chloroza punktowa lub podłużna w liściach, skrócone międzywęźle i zmniejszona powierzchnia liści. Ziarna są następnie białawoszare. Ziarna są różnej wielkości, a kolby są zdeformowane i mają suche końcówki. Nieprzestrzeganie minimalnych przepisów dotyczących stosowania któregokolwiek ze składników może skutkować utratą plonów. Należy tym problemom zapobiegać, na przykład poprzez stosowanie nawozów, zanim pojawią się objawy.

Szacuje się, że optymalna asymilacja składników w kukurydzy zaczyna się od fazy około 6-8 liści. Zaleca się, aby do tego czasu był on dobrze zaopatrzony w mikroelementy, szczególnie w cynk. Dlatego powinien być dostarczany z tym komponentem. W przypadku pomyłki i przekroczenia terminu, trzeba zwiększyć dawkę pierwiastków śladowych.