Serce sterownicze zakładu technologicznego

Wszystkie dzisiejsze przedsiębiorstwa związane z produkcją lub wszelkiego rodzaju procesami technologicznymi nie dałyby by rady funkcjonować bez systemów sterowniczych, które skrupulatnie są poukładane w rozdzielnicach sterowniczych. Dzięki nim wykwalifikowanie operatorzy bądź serwisanci systemów mogą szybciej zlokalizować miejsce awarii bądź źródło występowania problemu.

Jak zbudowana jest rozdzielnica sterownicza?

rozdzielnice sterowniczeTego typu szafy zbudowane muszą być z bardzo wytrzymałych i odpornych na wszelkiego rodzaju czynniki materiałów. Drzwi zbudowane z z bardzo grubej blachy stalowej, elementy wygięte w tym elemencie łączone są za pomocą specjalnych nitów oraz spawania. Malowane są zazwyczaj specjalnym lakierem proszkowym, którego zadaniem jest eliminowanie wilgoci. Cokół całej szafy wykonany jest również z blachy stalowej, jednak jest ona grubsza niż ta z której wykonane są drzwi i przykręcany jest on na stałe do obudowy szafy. Drzwi występują z zawiasami wewnętrznymi, aby uniknąć ucięcia ich i dostanie się do szafy osobą niepowołanym, wyposażone są w trzy punktowe zamknięcie zapewniające pewne i szczelne zamknięcie. Płyta montażowa szafy wykonana jest z ocynkowanej płyty w celu uniknięcia występowania korozji bądź znacznego opóźnienia tego procesu. Spód takiej szafy zawsze jest otwarty, umożliwia to prawidłowe poprowadzenie wszystkich kabli i wiązek sterowniczych. Rozdzielnice sterownicze mogą być wyposażone w specjalne uszy usprawniające ich transport i ewentualną relokację szafy. Szafę taką należy ustawić bezpośrednio na prostej i równej posadce lub na specjalnych regulowanych stopach z gumowymi wkładkami. 

Reasumując rozdzielnice sterownicze są swoistym sercem procesów technologicznych wielu przedsiębiorstw. To one odpowiedzialne są za szczelne przechowywanie wszystkich przewodów doprowadzanych do maszyn sterowniczych. Dostęp do nich mogą mieć tylko osoby w pełni wykwalifikowane posiadające wiedzę o tego typu systemach.