Czy warto mieć saunę w domu?

W dzisiejszych czasach posiadanie sauny w domu, nie jest żadną nowością. Jeśli jeszcze kilkadziesiąt lat temu  mnóstwo ludzi chodziło za potrzebą do sanitariatów usytuowanych na zewnątrz domu, nie mówiąc już o braku łazienek w domach, to dziś oprócz wyżej wspomnianych sanitariatów, mamy w domach jeszcze wanny, sauny, a nawet baseny.

Budować saunę, czy kupić gotową?

budowa saunyW większości domów nie ma sauny. Realnie istnieje jedynie łazienka z sanitariatami, jednak sauna – to już według niektórych ludzi niepotrzebny luksus. Ale nie jest to prawdą. Saunę można zbudować za niewielkie pieniądze, lub zakupić ją już gotową. Nie są to drastycznie drogie rzeczy, więc praktycznie każdy może sobie taką saunę sprawić. Sama budowa sauny nie wymaga także zbyt dużej ilości przestrzeni. Wręcz przeciwnie. Wystarczy niewiele miejsca, aby taką saunę zbudować, lub postawić nową. Będąc posiadaczem domu wolno-stojącego, (lub nawet w zabudowie), można pokusić się o postawienie sauny własnoręcznie. Ale nie tylko posiadacze domów mają taką możliwość. Wielu ludzi jest często właścicielami działek, na których stoją altany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takiej altanie zbudować saunę i cieszyć się dodatkową atrakcją przy okazji wizyty na działce. Jeśli komuś się nie chce budować sauny, lub po prostu nie ma na to ochoty, może taką saunę zakupić gotową. Oczywiście, będzie to więcej kosztować, ale przecież ominie nas sama praca przy budowie sauny. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, jaką saunę chcemy zakupić.

Przy budowie sauny najważniejszy jest piec. Jednak najpierw należy wylać solidny fundament i zrobić odpowiednią posadzkę. Nadbudowę można wykonać zarówno z mocniejszych materiałów, jak i z lekkiego drewna. Następnie podłączamy media, czyli np. oświetlenie, sprzęt elektroniczny wodę itp.

Opublikowano w Dom