Badanie wzroku, czyli kontrola nad naszymi oczami

Każdy z nas chciałby przez cały czas móc cieszyć się dobrym wzrokiem. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ współcześnie wiele osób spędza mnóstwo czasu przed ekranami przez co ich wzrok staje się coraz słabszy, dlatego warto kontrolować to co dzieje się z naszymi oczami poprzez regularne badania wzroku.

Kiedy udać się na badanie wzroku do okulisty?

badanie wzroku krakówZazwyczaj do lekarza okulisty zgłaszamy się dopiero wtedy, kiedy z naszym narządem wzroku dzieje się coś złego, to znaczy kiedy gorzej widzimy lub mamy zaburzenia wzroku. Jednak u osób dorosłych badanie wzroku kraków powinno być wykonywane przynajmniej co dwa lata. Natomiast po czterdziestce mogą rozwijać się choroby takie jak jaskra czy zwyrodnienie plamki. Początkowo choroby te nie zaburzają widzenia, dlatego nawet nie wiemy, że się one rozwijają. Jednak skutki nie leczonej choroby mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. Istnieją również grupy ryzyka, u których badania powinny być wykonywane częściej. Dlaczego? Ponieważ na przykład osoby chore na cukrzycę są bardziej podatne na występowanie zmian na dnie oka. Jak wygląda takie badanie wzroku? Na początku lekarz przeprowadza z nami wywiad na temat przebytych przewlekłych chorób a także przyjmowanych leków i przyczyn naszej wizyty. Następnie przeprowadza badanie przedmiotowe polegające na ocenie oczodołów, wielkości i ruchomości gałek ocznych a także powiek. Potem lekarz kontroluje ostrość naszego wzroku, pole widzenia, widoczność barw i bada odcinki oka. Kiedy przeprowadzone zostaną już wszystkie niezbędne badania informuje nas o ich wynikach.

Wzrok to jeden z naszych najważniejszych narządów, dzięki któremu możemy widzieć co dzieje się wokół nas, dlatego warto poświęcić te pół godziny na badania, aby sprawdzić czy z naszymi oczami jest wszystko dobrze. Poza tym lepiej zapobiegać chorobie niż leczyć.