Komory chłodnicze do restauracji

Zawsze chcieliśmy mieć swój mały lokal. Powiem więcej-marzyliśmy o lokalu, który będzie zlokalizowany nad morzem i będzie przez nas prowadzony tylko w sezonie wakacyjnym. Jeszcze późną wiosną i wczesną jesienią, dopóki nie było jeszcze za zimno. Jednak żeby otworzyć taki lokal, trzeba było zadbać o kilka ważnych rzeczy.

Nowa komora chłodnicza

komory chłodnicze producentPodstawą w pracy przy wysokiej temperaturze, są odpowiednie komory chłodnicze producent, żeby móc trzymać w nich wszystkie produkty bezpiecznie. Nie mogą się zepsuć, a latem wiadomo, że podwyższenie temperatury chociażby o jeden stopień,może powodować, że produkty się zepsują. Część produktów, których używaliśmy na bieżąco, mogliśmy trzymać w lodówce. Jednak tylko, kiedy wiedzieliśmy, że zostaną szybko zużyte. Reszta trafiała do komory, w której z powodzeniem mogła być przez wiele dni. Lodówkę otwiera się często i ten chłód ucieka. A komora utrzymuje stałą temperaturę i konserwuje wszystkie produkty, żeby były w idealnym stanie. Jest to niezwykle ważne,kiedy pracuje się w gastronomii. Nie ma co oszczędzać na takich urządzeniach, ponieważ kiedy karmimy ludzi, musimy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. My kupujemy tylko sprawdzony sprzęt, który służy nam juz od wielu lat. Nigdy jeszcze nie mieliśmy żadnych skarg. Ludzie wręcz chwalą nas za nasze pyszne jedzenie. Zawsze dbamy o najwyższą jakość. Chcemy być jak najlepiej kojarzeni, żeby ludzie od nas wracali.

Z odpowiednią komorą chłodniczą, nawet największe upały nie są nam straszne. Można by jechać z nią nawet gdzieś do ciepłych krajów. Jest niezwykle wytrzymała i uważam, że każdy, kto zajmuje się gastronomią, powinien nabyć takie coś, bo sama mała zamrażarka nie wystarczy, żeby utrzymać produkty w najlepszym stanie jak najdłużej.