Usuwanie odpadów medycznych

W czasie różnorodnych zabiegów medycznych powstaje bardzo duża ilość odpadów, które w konsekwencji należy zabezpieczyć i w odpowiedni sposób zutylizować. Większość naszych wizyt w gabinetach lekarskich lub zabiegowych wymaga zastosowania jednorazowych rękawiczek ochronnych, szpatułek, igieł oraz strzykawek. Po użyciu stanowią one odpady medyczne, które powinny trafić do właściwych pojemników.

Rodzaje pojemników na odpady medyczne

jednorazowe pojemniki na odpady medyczneSzpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, stomatologiczne, zabiegowe, a także inne miejsca, w których istnieje konieczność zastosowania akcesoriów medycznych (np. hospicja) są instytucjami, w których produkuje się bardzo duże ilości odpadów medycznych. W związku z tym znajdują tutaj zastosowanie jednorazowe pojemniki na odpady medyczne. W tego typu pojemnikach umieszcza się zużyte odpady ostre, w tym igły i strzykawki, wenflony, skalpele, wzierniki ginekologiczne, szpatułki oraz pipety, a także inne odpadki, np. gaziki, pieluchy jednorazowe. Znajdują one również zastosowanie, jako pojemniki na przeterminowane leki. Jednorazowe pojemniki na odpady medyczne są dostępne w formie poszew z włókniny termoaktywnej, kartonowych pudeł z otworem na wrzucanie odpadów, a także plastikowych wiaderek, które po zamknięciu blokują się, pozostawiając jedynie możliwość wrzucania zużytych akcesoriów medycznych.

Jednorazowe pojemniki na odpady medyczne mają za zadanie ochronę przed rozprzestrzenianiem się bakterii, wirusów lub innych, niebezpiecznych substancji. Odpady medyczne stanowią materiał zakaźny, który należy izolować, a następnie utylizować, np. w spalarniach. Koszty pojemników na odpady medyczne w zależności od tworzyw, z których zostały wyprodukowane oraz ich pojemności, wahają się od kilku do kilkunastu złotych.