Uczę się obsługiwać spektrometr

Moja praca jest pełna wyzwań. Każdy dzień pracy w laboratorium przynosi nowe rzeczy. Stale muszę się uczyć, by nie wypaść z obiegu. Ostatnio nasza szefowa kupiła urządzenie do analizy typu waxs, a znowu pojawił się u nas nowy sprzęt, którego nie znałam.

Spektrometr ftir i nowe umiejętności

spektrometr ftir do badańTym razem pojawił się u nas spektrometr ftir. Służy od do badań z wykorzystaniem promieni podczerwonych, która pokazuje widma oscylacyjne. Znałam jakieś podstawy fizyczne tych badań, wiedziałam co i jak. Jednak sam spektrometr ftir do badań był mi obcy. Bałam się, że coś zepsuję, nie będę wiedziała jak go obsłużyć. Na szczęście przełożony mnie uspokoił i powiedział, że szef wyśle nas na małe szkolenie odnośnie tego, jak użytkować ten konkretny model i do czego najczęściej będzie on wykorzystywany. Ucieszyłam się, ponieważ lubię szkolenia. Poza tym jak się okazało inni pracownicy także nie używali w swojej karierze zawodowej spektrometru tego rodzaju, choć niektórzy znali na przykład spektrometr ramana czy inny. W poniedziałek dotarł do nas spektrometr ftir do badań i można było zobaczyć jak on wygląda. Nie wydawał się być skomplikowany, w dodatku była to raczej mała maszyna. Spodziewałam się czegoś większego. Szkolenie jednak było bardzo przydatne. Dowiedzieliśmy się co nieco o historii badań z wykorzystaniem podczerwieni, do jakich substancji spektrometr przyda się najbardziej, jakie są tryby pracy urządzenia, jak również to co zrobić jak maszyna się zawiesi czy padnie zasilanie. To ułatwi dalszą pracę i każdy będzie wiedział co robić.

Cieszę się, że nasze laboratorium się rozwija i stać nas na zakup nowych maszyn. Mam jednak nadzieję, że szefowa na razie nieco przystopuje i da nam się zapoznać ze wszystkimi nowoczesnymi sprzętami jakie ostatnio kupiła.