Miejsce taśm suwakowych w przemyśle odzieżowym

 

Któż z nas nie zirytował się choć raz w życiu, gdy od jakiejś części garderoby niespodziewanie oderwał się guzik? Albo niecierpliwił się koniecznością długiego zapinania odzieży, gdy czas nieubłaganie gonił ku wyjściu? No właśnie. Na takie rozterki okazują istnieje jednak lekarstwo – zapięcie szybkie, skuteczne i – dosłownie – błyskawiczne.

Efekt zapięcia błyskawicznego. O taśmach suwakowych

taśmy suwakowePrzed „erą” suwaka skazani byliśmy na mozolne mierzenie się z guzikami (często niesfornie odpadającymi), rzepy czy sznurowanie. Nie był to co prawda koniec świata, ale wynalezienie innego, szybszego sposobu zapięcia zrewolucjonizowało przemysł odzieżowy i jemu pokrewne. Na czym polega idea zamka błyskawicznego? Pokrótce: dwa rzędy ząbków nachodzą na siebie naprzemiennie, by się idealnie dopasować i zazębić. Proste i skuteczne. Taśmy suwakowe, na których umieszczane są zamki błyskawiczne, wykazywać muszą wytrzymałość na rozciąganie. Taśma suwakowa znajduje wiele zastosowań – jako zapięcie wspomnianej wcześniej odzieży, ale także łączenie materiału tapicerek meblowych, pościeli czy różnego rodzaju pokrowców. Jak każde akcesorium odzieżowe, taśmy suwakowe mogą być ozdobne. Zamki błyskawiczne wykonywane są z metalu, tworzyw sztucznych, a nawet z drewna. Jeśli chodzi o kształt, okazuje się, że mamy do dyspozycji taśmy spiralne, kostkowe i kryte.

Suwak można entuzjastycznie nazwać wynalazkiem doskonałym, bowiem jego rozpowszechnienie doskonale usprawniło zapięcie kurtek, spodni czy torebek. Owszem, jak z każdym drobnym elementem odzieży lub innego typu wyrobów włókienniczych, należy się z nim obchodzić delikatnie, by służył długo. Jeżeli jednak niezdarna ręka dokona na nim uszczerbku, nie jest to powód do zmartwienia, ponieważ jest to produkt tani i łatwo dostępny.