Mało wymagające drzewa iglaste do ogrodu

W ogrodach sadzi się nie tylko kwiaty i krzewy, ale również drzewa. Do ogrodów bardzo dobrze nadają się drzewa iglaste. Najlepiej wybierać takie drzewa iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę (dzięki temu nie trzeba będzie jesienią tak często sprzątać ogrodu).

Świerki kłujące o igłach zielononiebieskich i srebrzystoniebieskich

świerk kłujący hurtDlatego rzadko w ogrodach sadzi się modrzewie. Dobrym rozwiązaniem do ogrodu z drzewami są świerki. Jednym z gatunków świerka, który ładnie wygląda w przydomowym ogrodzie jest świerk kłujący. Ciekawostką jest to, że świerk ten naturalnie występuje tylko w Ameryce Północnej, w części zachodniej. W wieku XIX świerk kłujący został przewieziony do Europy i tutejsze warunki bardzo mu odpowiadały. Drzewo może osiągnąć od 30 do 40 m wysokości! Oczywiście nasze warunki klimatyczne nie pozwalają na osiąganie aż takich wysokości i świerk zazwyczaj wzrasta do najwyżej 20 m. Można kupić świerk kłujący hurt i posadzić praktycznie w każdym miejscu. Nie jest to drzewo wymagające. Jeśli jednak drzewko nie będzie często przycinane, to lepiej sadzić je z dala od ogrodzeń i murów domu. Korzenie drzewa są silne i po kilkunastu latach mogą powodować uszkodzenia nieruchomości. Świerk kłujący może mieć różne kolory igieł. Obecnie najczęściej spotyka się igły zielononiebieskie lub srebrzystoniebieskie. Świerk kłujący wytrzymuje nie tylko bardzo niskie temperatury, ale również bardzo wysokie – radzi sobie doskonale w trakcie suszy.

Wyrośnie nawet na glebach piaszczystych, żwirowatych. Świerki kłujące rozmnażane są przez szczepienie. Często sadzi się je jako żywopłoty. Poza tym ten gatunek jest bardzo chętnie stosowany jako choinki bożonarodzeniowe. Można kupić świerk kłujący w doniczce na święta, a później przesadzić drzewko do ogrodu. Jest to doskonała dekoracja w każdym ogrodzie, niezależnie od stylu.